Jak ušetřit v domácnosti

Otáčíte na konci měsíce každou korunu a peníze mizí, ani nevíte kam? Není se čemu divit. Ceny energií rostou a potraviny zdražují závratnou rychlostí. Přesto většina domácností zbytečně plýtvá, kde nemusí, a mohou tak ročně přijít i o několik tisíc korun. Ať už máte hluboko do kapsy, nebo byste zkrátka jen rádi ušetřili na nové auto, dovolenou, nebo cokoliv jiného, přinášíme užítečné tipy, jak ušetřit peníze v domácnosti a zbytečně neplýtvat tam, kde nemusíte.

Mějte přehled o svých o příjmech a výdajích

Jen těžko můžete přijít na to, kde můžete v domácnosti ušetřit, když nemáte ani přehled v tom, za co vlastně celý měsíc utrácíte. Jasně, nějakou představu v hlavě asi máte, ale i tak vám může snadno něco uniknout a je lepší, když to uvidíte před sebou někde sepsaný, ať už na paíře, nebo někde v mobilní aplikaci či Excelu. Jen tak si můžete všimnout, že někde platíte zbytečně opakovaně poplatky navíc, když byste ani nemuseli, nebo zbytečně utrácíte za něco až moc peněz. Jasně, sestavování přehledu není úplně zábavná záležitost, ale věřte, že se vám to vrátí. Navíc existuje spousta aplikací, které vám s tím mohou pomoci.

Zrevidujte své pravidelné platby a závazky

Často nám z účtu odchází pravidelně platby za různé služby. Ať už to jsou různé digitální služby či nezbytné platby za energie, telefon apod. Jelikož právě ty často dokáží udělat značnou díru do rozpočtu a to na pravidelné bází, je dobré se na ně podívat jako první.

Tip: Pomoci vám může třeba aplikace Patron GO, která tyto platby zreviduje za vás a nabídne vám řešení, jak na nich ušetřit. Více v naší recenzi aplikace Patron GO

Zruště služby a aplikace které nevyužíváte

Jakmile máte přehled, za co utrácíte, snadno můžete přemýšlet nad tím, jakých položek mezi těmito náklady se můžete zbavit. Častým a typickým příkladem mohou být poplatky za různé služby a aplikace. Obzvlášť v dnešní moderní době, kdy tyto, na první pohled drobné měsíční částky, mohou dát ve výsledku slušnou sumu. Znáte to. Netflix, HBO, Disney+, Spotify, ruzné další mobilní aplikace… Proto není na škodu se zamyslet, zda skutečně všechny takové služby využíváte a potřebujete, nebo by stálo za to některé z nich klidně zrušit a něco tak ušetřit. 

Podívejte se po levnějších poskytovatelích elektřiny a plynu

Pokud se vám podařilo seškrtat z rozpočtu nepotřebné služby a aplikace, je na čase se podívat na ty položky, které jen tak seškrtat nemůžete. Typickým příkladem mohou být platby za energie, elektřinu a plyn. Bez těchto služeb se v domácnosti zkrátka neobejdete, ale i tak na nich můžete ušetřit. Nikdy nejste vázáni na jednoho konkrétního poskytovatele a pokud vám jiný nabídne lepší cenu a podmínky, tak proč jej nezměnit? Jelikož na trhu s energiemi panuje silná konkurence, tak se jednotlivý poskytovatelé snaží konkurovat i výhodnější cenou a toho můžete využít.

Jasně, najít toho nejvýhodnějšího a nejlevjěšího poskytovatele elektřiny či plynu nemusí být zrovna jednoduché. Naštěstí existují weby, jako Ušetřeno.cz nebo Porovnej24, který tuto práci udělá za vás a přehledně vám srovná nabídky jednotlivých poskytovatelů.

Nezapoměňte ani na tarif za telefon

Využití levnějších nabídek se samozřejmě netýká jen elektřiny a plynu. Stejná situace je i na trhu s mobilními tarify. I tady je dobré se podívat, kolik za měsíc platíte za telefon a zda na trhu neexistuje výhodnější tarif, klidně i od jiného operátora. Případně pokud nevoláte tak často, tak můžete zvážit i zrušení tarifu a využití staré dobré předplacené karty. 

Zrevidujte také pojištění

Pojištění domácnosti, povinné ručení na auto nebo pojištění osob může nést s sebou také značné pravidelné náklady. I u pojištění se proto taktéž vyplatí poohlédnout se po levnější variantě daného pojištění.

Refinancujte půjčky a hypotéku

Refinancováním půjček nebo hypotéky s výhodnějšími podmínkami vám může přinést do vašeho rozpočtu úsporu v řádu až tisíce korun za rok. Samozřejmě u hypotéky budete muset nejdříve počkat, až vám skončí doba fixace, pokud se tak ale již stalo, není nic snažšího, než se podívat po nové hypotéce s výhodnějšími podmínkami. Pomoci vám v tom může třeba hypoteční kalkulačka na webu HypoGo. 

Podívejte se, za co utrácíte a kde můžete ušetřit

Jakmile jste zrevidovali platby, je na čase se podívat, za co každý měsíc utrácíte, co vlastně kupujete a zapřemýšlet, zda i tady nemůžete něco dělat lépe a na něčem ušetřit v domácnosti.

Jezděte více MHD a pořiďte si roční jízdenku

Velmi častý a značný výdaj v rozpočtu tvoří náklady na dopravu. Jasně, cestování autem bývá pohodlnější, ale přesto, musíte jej využívat tak často? Zkuste se zamyslet, zda raději nejezdit do práce MHD, případně nezačít více jezdit na kole. To samozřejmě záleží na vaší situaci, kde bydlíte a jak daleko dojiždíte. 

Pokud už se rozhodnete pro cestování MHD, nebo MHD již nyní využíváte, zvažte, zda si nepořídit rovnou roční jízdenku. Jednorázovně to sice nebude úplně levná položka, ale když si spočítáte, kolik utratíte pravidelně za měsiční jízdenku, tak se vám ve výsledku tato investice vrátí a ještě ušetříte, jelikož roční jízdenka vás ve výsledku vyjde i o několik stovek až tisíc levněji – viz přehled níže. 

Jízdenka měsíčníJízdenka měsíční x 12Roční jízdenkaRoční úspora
Praha – Předplatné jízdenky nepřenosné550 Kč6 600 Kč3 650 Kč2 950 Kč
Brno – Předplatné jízdenky nepřenosné (100+101)550 Kč6 600 Kč4 750 Kč1 850 Kč
Ostrava – Předplatné jízdenky nepřenosné550 Kč6 600 Kč4 050 Kč2 550 Kč

Stravujte se doma a noste si do práce obědy v krabičce

Obědy a jídlo v resteuraci či kafíčka v kavárně se můžou v celkovém měsíčním součtu dost prodražit. Obzvlášť, pokud na obědy chodíte každý den z práce. Samozřejmě ne pořád se chce každému vařit a občas si člověk rád zajde do restaurace, ale abyste ušetřili, není na škodu takové obědy alespoň omezit a začít více vařit doma.

Vlastnoručně uvařené jídlo vás vyjde levněji a pokud si jej uvaříte větší množství, můžete jej mít i další den s sebou do práce. Navíc zlepšíte své kulinářské dovednosti.

Pozvěte přátele k sobě domů

Stejný princip jako u obědů můžete využít i co se týká setkávání s přáteli. Než jít společně někam do restaurace a utratit tam tisíce za večeři, pozvěte je k sobě a něco uvařte. Navíc večeři můžete spojít s nějakou deskovou hrou či domácím promítáním filmu a o to zábavnější váš společný večer bude. A když je takto jednou pozvete k sobě, můžete příště naplánovat podobnou akci u někoho jiného a prostřídat se. 

Nakupujte s rozmyslem a své nákupy si plánujte

Hlavně co se potravin týká, tak před tím, než vyrazíte na nákup, sepište si nákupní seznam a při nákupu se jej co nejvíce držte. Jednak na nic nezapomenete a nebudete tak muset do obchodů chodit opakovaně a taky budete mít lepší představu o tom, pro co do obchodu vlastně jdete a nebudete bez rozmyslu nakupovat kde co.

Než vyrazíte, tak se také ujistěte o tom, co vlastně už doma máte, ať nekupujete zbytečně něco, co nemusíte. Hlavně si na to dejte pozor u zeleniny a produktů, které by se vám mohli zkazit, pokud je včas nestihnete spotřebovat. 

Využijte akcí a slev

Samozřejmě nemá smysl nakupovat bezhlavě vše, co je zrovna v akci. Pokud se ale jedná o něco, co zrovna potřebujete, tak proč toho nevyužít. Pokud už na takovou akci narazíte, zvažte, zda nekoupit rovnou větší balení, obzvlášť jedná-li se o produkty s dlouhou trvanlivostí, jako jsou těstoviny, rýže, drogerie, trvanlivé mléko apod. Aby vám žádná taková akce neutekla, sledujte akční letáky jednotlivých obchodů nebo naše tipy na akce a výprodeje v internetových obchodech.

Využívejte věrnostní programy

S pomocí věrnostních programů a všemožných kartiček a aplikací se prodejci snaží udržet své zákazníky a zajistit, aby nakupovali jen u nich. Proto v rámci těchto programů nabízí různé věrnostní slevy, odměny za body a další výhody, které můžete využít a ušetřit tak při nákupu.

Při online nákupech využijte slevové kupóny

Pokud nakupujete online, podívejte se, zda můžete u daného e-shopu využít slevový kupón. Přehled slevových kupónů pro dané e-shopy vám přinášíme u nás na webu. Pokud slevový kupón pro daný e-shop k dispozici, zkopírujte si jeho kód a zadejte jej v košíku během objednávky. Můžete tak ušetřit až několik procent z ceny objednávky.

Získávejte část peněz zpět s cashbackem

Ušetřit při online nákupech můžete i s pomocí cashbacku. Stačí se zaregistrovat na cashback portál, třeba PlnáPeněženka.cz, prokliknout se skrze něj do e-shopu a získáte zpět část peněz z nákupu.

Více informací o cashback portálech

  • Peníze zpět formou cashbacku
  • Největší cashback portál v České republice
  • Neplatíte žádné poplatky!

Půjčujte si věci

Potřebujete nějakou věc jednorázově? Chcete si doma jednou za čas přivrtat poličku, ale nemáte vrtačku? Proč si ji kvůli jednomu přivrtání za rok rovnou kupovat? Zkuste se raději poptat po známých, zda vám ji někdo nemůže půjčit, nebo se podívejte po službách specializovaných půjčoven. Nebude vám tak po jednom použití potom zbytečně ležet dlouho ladem doma.

Choďte do knihovny

Stejný systém pujčování jako v předešlém případě můžete využít i u knih. Čtete rádi a kupujete spoustu nových knih? Proč kupovat nové knihy, když můžete zaplatit pouhých pár korun za členství v knihovně a jakékoliv knihy si místo toho půjčit? Stejně knihu jednou přečtete a potom vám už jen leží na poličce doma a práší se na ní. 

Nebojte se použitých věcí

Často můžete narazit na již použité věci, které jsou ale přesto v dobrém stavu. Využijte toho. Ne vždy musíte kupovat nový nábytek či oblečení. Zkuste prozkoumat různé internetové bazary, Aukro.cz, Facebook Marketplace či Vinted a podívat se po “nových” kouscích tam. Nejen že ušetříte spoustu peněz, ale ještě někomu pomůžete se zbavit nepotřebných věcí a vdechnete jim druhý život 🙂 

Nepotřebné věci naopak prodejte

Stejným způsobem se můžete i vy zbavit nepotřebných věcí. Máte doma přečtené knihy, které už nepotřebujete? Starou elektroniku, nábytek, který vám překáží či malé nebo již okoukané oblečení, které je stále v dobrém stavu, ale vy už jej nosit nebudete? Nabídněte jej někomu za nižší cenu, zbavte se jej a ještě na tom vydělejte nějaké peníze do rozpočtu. Stačí jej nafotit, popsat jej a umístit na Aukro.cz, Facebook Marketplace či Vinted.cz. V případě knih můžete využít online službu Vykupujeme-online.cz.

Využijte Multisportku a sportujte zadarmo

Pokud žijete aktivně, pak část peněz z rozpočtu míří jistě i na vaše sportovní aktivity. Zkuste proto zjistit u svého zaměstnavatele, zda by vám nenabídl Multisport kartu. S ní totiž můžete každý den navštívit jedno sportovní zařízení, které tuto kartu přijímá. Jejich seznam najdete na webu Multisport a jsou mezi nimi jak fitness centra, tak i bazény, koupaliště apod. Někdy musíte doplatit pár korun za vstup, případně za Multisport kartu, dle toho, jak se vám ji zaměstnavatel rozhodne proplácet, ale i tak vás to vyjde výhodněji, než si platit všechny vstupy případně permanentky. 

V létě naopak můžete využít pěkného počasí a cvičit venku. K posilování můžete využít workoutová hřiště, jógu cvičit v parku, nebo si jít jen zaběhat či zajezdit na kole. Navíc budete na čerstvém vzduchu a sluníčku.

Neplýtvejte, kde nemusíte

Když už jste zrevidovali všechny své platby v průběhu měsíce, je na čase se zamyslet nad tím, zda neplýtváte někde něčím zbytečně, což se může také významnou měrou projit na vašich platbách a rozpočtu.

Nenechávejte zbytečně téct vodu

Často spotřebujeme více vody, než je nutné, aniž bychom si to uvědomovali. To se samozřejmě poté projeví na vyšších platbách za vodu. Typickým příkladem je tekoucí voda během čištění zubů či během umyvání nádobí, dlouhé sprchování místo vany apod. Dejte si na to pozor a neplýtvejte zbytečně vodou.

Šetřete elektřinou a nenechávejte jen tak někde svítit

Tak jako u vody si dejte pozor i na zbytečné používání elektřiny. Ať už se jedná o nezhasínání a svícení v místnostech, kde právě nejste, nebo nechávání spotřebičů ve stand by režimech apod. To vše se může negativně projevit na vašich účtech za elektřinu. Zamyslete se i nad použitím úsporných žárovek a úspornějších spotřebičů v domácnosti.

Topte efektivně

Plýtvání energiemi se netýká jen vody a elektřiny, ale samozřejmě i topení. Není úplně efektivní zbytečně doma topit a mít při tom otevřená okna, případně topit víc, než je potřeba jen proto, že se teplo dobře nešíří do místnosti, kvůli zakrytým radiátorům apod. 

Neplýtvejte ani potravinami

Plýtvání se netýká jen energií v domácnosti, ale také třeba i potravin. Kolikrát se vám stalo, že jste něco zapomněli v ledničce a poté to museli vyhodit, protože vypršela záruka, nebo vám třeba nějaká zelenina zplesnivěla? Snažte se proto všechny potraviny vždy včas spotřebovat, případně je skladovat tak, aby vám dlouho vydržely.

Kdeušetřit.cz