Black Friday neboli českým názvem Černý pátek je den, kdy se obchody snaží za pomocí velmi nízkých cen nalákat zákazníky do jejich obchodů. Poprvé se tato marketingová akce tak, jak ji známe objevila v USA roku 2005 a od té doby se každým rokem opakuje.
Kdy se Black Friday slaví?
Pokud pomineme, že čeští obchodníci si s pojmem Black Friday dělají prakticky co chtějí a slaví ho klidně i několikrát ročně, tak oficiálním dnem je čtvrtý pátek v měsíci listopadu. Což je vždy jeden den po jednom z největších Amerických svátků, tedy Dnu díkuvzdání. V tomto roce 2022 se na něj můžeme těšit tedy 25. listopadu 2022. Ovšem slevy obchodníci spouštějí klidně i několik dní předem, a proto pokud nechcete o žádnou slevu přijít, budete muset sledovat každý obchod individuálně.
Historie černého pátku
K samotnému vzniku tohoto dne se musíme vrátit o pořádnou řádku let zpět. Svůj název dostal podle obrovského propadu na burze v říjnu 1929. Tehdy akcie spadly tak hluboko, jak jen mohly. Propady byly tak obrovské, že obchodníci na burze v jeden den uspořádali obrovskou slevovou akci, aby na těchto akciích alespoň něco vydělali. Proč je to pátek asi vysvětlovat nemusíme. Osud tomu chtěl, že se to stalo právě tento den v týdnu. A Black? Protože tehdy to byla pro obchodníky opravdová černá můra. Tehdy tento den symbolizoval velké slevy a dnes tomu není jinak.
I u nás se tento den těší velké oblibě, a to jak ze stran obchodníků, tak zákazníků. Jako jeden z prvních, kdo s tím u nás začal byl internetový obchod Alza.cz.
Pozor na podvodníky a falešné slevy
Slevy, se kterými se na tento den můžeme u nás setkat dosahují i neuvěřitelných 90 procent. Ovšem jsme Češi, takže je vám pravděpodobně jasné, že to s těmi výškami slev nebude tak horké, jak to vypadá.
Často se jedná o fiktivní slevy, které se neodrážejí od reálné hodnoty daného produktu. Samozřejmě ne každý obchodník v česku se k těmto nekalým praktikám přidává, bohužel těch, kteří to na vás budou zkoušet je velké množství a je jenom na vás, zda se necháte nachytat nebo ne.
Přitom k tomu, abyste se nestali jedním z podvedených stačí opravdu málo. Produkt, který vás zajímá jednoduše nechte prohledat Googlem a sami se podívejte na to, kolik stojí a jak se vyvíjela historie jeho ceny. Například takový srovnávací portál Heukreka.cz vám s tím může dostatečně pomoci. Ve chvíli, kdy máte cenové srovnání si již každý sám jednoduše spočítá, jestli je výsledná cena taková, jak uvádějí nebo si ji obchodník nemálo přifouknul.
Jak nenaletět podvodným slevám?
Jak jsme se již zmínili, nemalé množství obchodníků neustále na své zákazníky zkouší prostý trik, kdy si zboží až nereálně nacení a pak z této ceny „vyrobí“ obrovskou slevu, která může být ve skutečnosti i nulová. Jak se mu ale vyhnout a nenaletět? Vyzkoušejte například službu Hlídač shopů, která sleduje ceny výrobků a sami si tak můžete ověřit, jak velká ve skutečnosti uváděná sleva je a zda se vůbec o slevu jedná!
Další zajímavosti
- Úplně první společnost, která začala se slevami na Černá pátek byl Apple, a to v roce 2011.
- Spousta obchodů v tento den ignoruje otevírací dobu a začíná pouštět lidi přesně o půlnoci.
- Obzvláště v Americe se jedná o dost nebezpečný den. Zákazníci se často dostávají do konfliktů s personálem a je známo i několik případů úmrtí.
- Od roku 2006 bylo přímo s tímto dnem v USA spojeno 117 zraněných a 12 mrtvých.
- V USA mají na některých místech volno, aby si mohli nakupováni doopravdy užít.
Cyber Monday
Nicméně Black Friday není jediným dnem plným slev. Možná to nevíte, ale na tento den navazuje ještě jeden, který už sice není tak známý, ale opět se zde dá ušetřit nějaké peníze. Jedná se o takzvané Kyber-pondělí, neboli v originále Cyber Monday, Tento den vznikl také v roce 2005 a to z důvodu zvýšení povědomí o internetových obchodech a snaha tak zvýšit za pomocí slev prodeje i v tomto odvětví.
Nicméně dnes už není třeba internetové obchody představovat. Dnešní doba je taková, že ty internetové již pomalu ale jistě vytlačují kamenné prodejny a většina prodejů probíhá právě přes ně. Naštěstí slevy, který se v tento den objevují zůstaly a my tak můžeme opět levněji nakoupit vše, co potřebujeme.
3 komentářů
Jak ušetřit na vánoce? | Kdeušetřit.cz
7 listopadu, 2022 @ 11:59
[…] procent z původní ceny. Každý rok před vánoci navíc probíhají slevové svátky typu Black Friday, nebo Cyber Monday, kterých rádi využívají i obchodníci a nabízí výrazné a zajímavé […]
Cyber Monday – Poslední den plný slev před Vánocemi | Kdeušetřit.cz
18 listopadu, 2022 @ 10:16
[…] jste již postřehli, že Black Friday není jediným slevovým dnem v roce. Ba dokonce není ani jediným v listopadu. Kromě něj se […]
Jak vybrat notebook a jak při nákupu ušetřit? | Kdeušetřit.cz
26 listopadu, 2022 @ 12:36
[…] Poslední věcí, kterou je třeba zjistit, zda se neblíží některý z profláknutých slevových dnů, kdy se z nákupů dají ušetřit klidně i desítky procent. A to u notebooku není zrovna malá částka. Mezi ty nejslavnější můžeme například uvést slevové dny Marianne, Cyber Monday nebo ten nejslavnější – Black Friday. […]
Přidat komentář