Televize jsou rok od roku větší, chytřejší a nabízejí čím dál lepší obraz. Pokud plánujete i vy koupit si domů nový televizor, pak věřte, že nestačí vybírat jen pouze toho, jaké rozlišení nabídne nebo jak je velká. Existuje totiž spousta dalších parametrů, kterým byste měli věnovat pozornost, abyste následné koupě nelitovali. Málokdo z nás kupuje televizi s tím, že ji za rok nebo dva vymění a chceme, aby naše požadavky splňovala i po letech. A právě v tomto článku se dnes podíváme, na co se zaměřit a na to si naopak dát pozor.
Vybíráme správnou velikost televize
Úhlopříčka televize je jedním z nejdůležitějších parametrů, kterým se musíme řídit. Tím, jak bude televize velká totiž do značné míry ovlivňuje naše vlastní pohodlí při sledování. Úhlopříčka se běžně udává v palcích, pokud tedy neuvidíte uvedenou velikost v centimetrech, nemusíte být ve stresu. Stačí vynásobil palce hodnotou 2,54. Pro příklad, pokud uvidíte 100 palcovou televizi, pak je velká 254 centimetrů.

Pro správný výběr musíme brát v potaz několik parametrů. Prvním z nich je určitě místnost, kde bude televize umístěna. Druhým je vzdálenost, ze které předpokládáte, že se budete dívat. Navíc, dnes už jde naprostou většinu moderních televizí za pomocí držáku umístit na stěnu a získat tím jednak nějaké místo navíc a jednak získat větší vzdálenost pro pozorování. Jako bonus se u zavěšené TV nemusíte omezovat umístěním vašeho nábytku.
Pro dosažení ideální pozorovací vzdálenosti musíme brát opět více proměnných. Orientovat se pouze podle velikosti TV by byla hloupost a mohli bychom se tak připravit o ten nejlepší požitek. Musíme také počítat s rozlišením obrazu, které TV nabízí. Protože čím větší rozlišení má, tím blíže můžeme sedět. Od určité vzdálenosti nás totiž mohou rušit jednotlivé pixely a mřížka.
Připravili jsme si pro vás i přehlednou ukázku toho, jak daleko byste měli sedět od televize
- 32″ s rozlišením Full HD -> 1,3 metru
- 33-43″ s rozlišením Full HD -> 1,7 metru
- 33-43″ s rozlišením 4K -> 0,8 metru
- 44-50″ s rozlišením 4K -> 0,9 metru
- 51-60″ s rozlišením 4K -> 1,2 metru
- 61-70″ s rozlišením 4K -> 1,3 metru
- 71-80″ s rozlišením 4K -> 1,5 metru
- 81″ a více s rozlišením 4K -> 1,7 metru
Toto jsou samozřejmě doporučené vzdálenosti vypočítány odborníky. Pokud dodržíte tyto podmínky, pak by vaše pozorování nemělo být ničím rušeno.
Rozlišení obrazu naší nové TV
Dalším důležitým bodem, na který bychom se při výběru nové televize měli zabývat je rozlišení, kterým disponuje. Pokud nevíte, co si pod pojmem rozlišení obrazovky představit, tak je to zjednodušeně asi takto. Vedle sebe je určitý počet řádků a sloupečků, které se roztahují po celé obrazovce. Mezi nimi je miliony malých bodů, kterým se říká pixely. A čím více těchto pixelů dokáže vaše televize zobrazit, tím lepší zážitek budeme mít ze sledování.

Rozlišení by mělo jít ruku v ruce s tím, jak velkou televizi si kupujeme. Pokud uvažujete nad koupí větší TV než 100 cm, pak už byste se měli dívat pouze po modelech, které zvládají 4K rozlišení. Pokud by vám někdo tvrdil, že je to zbytečnost a stejně není dostatek obsahu, pak věřte, že se zasekl v roce 2015 a doba je úplně někde jinde. Naprostá většina nového a moderního obsahu je již tvořena právě pro 4K rozlišení a jeho dostupnost je díky službám jako Netflix, HBO, Disney nebo Amazon obrovská.
Některé moderní televize navíc mají v sobě zabudovanou možnost upscaling. To znamená, že pořady nebo videa s nižším rozlišením dokážou automaticky vylepšit a vytěžit z nich maximum. Samozřejmě, ale nemůžeme očekávat stejnou kvalitu, jako by byl obsah originálně tvořen pro 4K rozlišení. Díky této funkce, ale nebude takové utrpení sledovat starší seriály, filmy a jiné pořady, proto byste nad ní měli uvažovat obzvláště tehdy, pokud máte rádi starší věci.
Momentálně se setkáme hned s několika možnými rozlišeními:
- HD (1366×768) – Toto rozlišení už prakticky vymizelo a můžeme jej najít u televizí maximálně s úhlopříčkou do 32″. Nicméně, v dnešní době už není o co stát a takovémuto rozhodnutí byste se měli vyhnout.
- FHD (1920×1080) – Stále populární možnost, která j ovšem také na ústupu. Je vhodná pro modely o velikosti od 33 do 43″. Ovšem cenově již nejsou tak zajímavé, jelikož dominující 4K rozlišení se prodává jen o něco málo dráž.
- UHD/4K – Momentálně dominující rozlišení, které je naprosto dostačujícím řešením pro každého. Dokonalé čistý obraz a plynulost je přesně to, co můžeme od tohoto rozlišení očekávat. Najdeme je v televizích o velikosti 44″-80″, občas dokonce i větších modelů, ale pak už je to na hranici ohledně kvality.
- 8K – Prozatím zbytečně velké rozlišení, pro které neexistuje dostatečné množství obsahu. Nicméně do budoucna se s ním počítá jako s náhradníkem 4K. Televize s tímto rozlišením jsou dnes pouze zbytečně drahé hračky, které nemá využití u 99.9% uživatelů.
Frekvence obnovování obrazu
Dalším neméně důležitým faktorem je určitě vhodná obnovovací frekvence. Uvádí se v hertzích a udává, jak plynulý obraz bude. Prakticky se jedná o údaj, který nám říká, kolik snímků za sekundu televize zvládne. Na našem trhu se prakticky setkáváme pouze s dvěma druhy panelů. Jeden nese hodnotu 50 Hz a druhý 100 Hz.
Kdy je pro vás vhodná větší obnovovací frekvence? Na to je jednoduchá odpověď. Pokud sledujte obsah, který se vyznačuje tím, že zde probíhají rychlé změny obrazu, tedy zpravidla sportovní přenosy, akční filmy a tomu podobné, pak byste měli sáhnout po panelu, který disponuje alespoň frekvencí 100 Hz. Pokud byste zvolili 50 Hz, který mimo jiné bývá často součástí levnějších televizí, pak by se vám mohlo stávat, že v rychlejších scénách sledovaného obsahu byste se dočkali akorát trhání obrazu.

Vhodný operační systém pro vaši chytrou TV
Operační systém je součástí každé chytré televize a značně ovlivňuje to, jak bude vypadat prostředí, ve kterém se budete pohybovat. Někteří výrobci mají své vlastní, jiní vsázejí na operační systém Android TV. Který ale vybrat, abychom se nespálili?
- Android TV – Prakticky nejrozšířenější operační systém, který můžeme v televizi najít. Velmi často ho do svých modelů používají například výrobci Philips a Sony. Vítanou možností pro tento OS je stahování aplikací z Google Play, navíc prostředí je opravdu plynulé a přehledné. Ovšem na méně výkonných televizích je to opravdové peklo. Systém neustále padá a seká se. Proto mějte na paměti, že je potřeba se podívat u TV na její výkon. Obzvláště procesor a paměť RAM.
- Linux – Jedná se prakticky o podobný systém jako Android TV, opět jej najdeme převážně u televizí Sony a Philips a je oblíbený pro svou stabilitu a jednoduchost. Nicméně co se týče funkcí je dost limitovaný a aplikace, které si můžete stáhnout jsou značně omezené. Navíc nepodporuje velké množství formátů, takže pokud nezvolíte ten správný, pak video jednoduše neuvidíte.
- WebOS – Tento operační systém najdete u modelů značky LG. Nemá sice tak velkou podporu aplikací, jako například nejrozšířenější Android TV, ale rozhodně toho má dost k nabídnutí. Uživatelsky má dokonce nejpříjemnější ovládání ze všech možných na trhu. Pokud tedy hledáte jednoduchý plynulý systém se všemi důležitými aplikacemi, pak by pro vás mohl být WebOS dobrou volbou.
- Tizen – Operační systém, který je opravdu vymazlený a své zákazníky láká právě na kvalitu. Najdeme jej pouze u modelů značky Samsung. Všechny důležité aplikace najdete na svém místě a pokud jste hráči, pak zajisté uvítáte možnost využití služby Steam Link, díky které můžete streamovat hry z vašeho počítače rovnou na TV.
- My Home Screen – Posledním rozšířeným operačním systémem je právě tento a najdeme jej ve většině případů u značky Panasonic. S vytvořením jim pomáhala pro vás zajisté známá forma Mozzila, která stojí za velmi oblíbeným webovým prohlížečem Firefox. Oproti ostatním toho má asi co nejméně k nabídnutí, ale dokáže to vynahradit svou rychlostí a plynulostí.
Nezapomínejte na konektory
Je vysoce pravděpodobné, že v dnešní době budete chtít k vašemu novému televizoru připojit další zařízení. K tomu bude potřeba abyste měli dostatek volných portů a konektorů. Čím více se vám podaří jich u spotřebiče sehnat, tím méně starostí v budoucnu budete mít. Obzvláště důležité je dnes se zaměřit na počet USB portů a HDMI konektorů. Věřte, že čím více jich vaše nová televize má, tím jednodušší bude váš život. U HDMI je vhodné si také zkontrolovat jakou verzi disponuje a ideální je, když se v TV nachází nejnovější verze 2.1, ohledně USB je to stejné a je vhodné, aby TV měla v sobě alespoň verzi 3.0 a novější. V neposlední řadě si nezapomeňte zkontrolovat, obzvláště u SMART TV, zda má zabudovaný Wi-Fi modul. Kdo by se dnes chtěl totiž tahat s dalším kabelem navíc.

Spotřeba je také důležitá
Každá spotřební elektronika je opatřena energetickým štítkem a u televizí tomu není jinak. Na něm získáte všechny potřebné informace o energetické náročnosti. Jedná o označení písmeny A – G, kdy A je nejlepší a G je nejhorší. Čím blíže je tedy písmeno začátku abecedy, tím méně energeticky náročné zařízení je. Od roku 2021 byly po nařízení Evropské Unie upraveny a štítky, tak vypadají maličko jinak, než tomu bylo do té doby.
Dříve byly označovány ještě jako A+, A++, kdy A+++ byla ta nejlepší možná dosažitelná známka. Spadá zde nejen spotřeba elektrické energie, ale také například spotřeba vody nebo to, jak je spotřebič hlučný. To mnohdy způsobovalo zmatek, a proto bylo odstraněno znaménko plus a označení náročnosti se prostě zjednodušilo. Dnes již přesně víme, co od daného spotřebiče očekávat. Pokud uvidíme u štítku A, pak máte velmi úsporný spotřebič, naopak pokud je na něm G, pak nečekejte, že bude šetrný k přírodě.

Kromě samotné energetické třídy je na štítku uvedeno také pár dalších důležitých informací
- Stupnice energetických tříd A – G
- Hodnota energetické třídy pro daný televizor
- Spotřeba v SDR módu (při běžném režimu obrazu) udávaná na 1 000 hodin
- Spotřeba v HDR módu (při HDR režimu obrazu) udávaná na 1 000 hodin
- Úhlopříčka obrazovky v palcích a centimetrech spolu s horizontálním a vertikálním rozlišením v pixelech
- GR kód s odkazem do databáze EPREL, kde můžete najít další informace
Další důležité pojmy, na které u výběru narazíte a bylo by dobré vědět, o co jde!
- Dolby Atmos – Zajímavá technologie, kterou ocení hlavně milovníci kvalitního prostorového zvuku. S touto funkcí vás už jen pouhý zvuk úplně vtáhne do děje.
- The Frame – S touto inovací přišla společnost Samsung a nabídne vám opět něco navíc. Jedná se o estetický prvek, který z vaší televize udělá obraz se slušivým rámem, pokud se zrovna nedíváte na televizi. Navíc máte k dispozici obrovský výběr z galerie obrazů od známých fotografů a malířů, takže za vaší TV můžete v době nepoužívání udělat dokonalou dekoraci.
- Ultra Black – Pokud uvidíte ve specifikacích, že televize disponuje touto možností, pak si užijete sledování bez rušivých odlesků. Televize totiž dokáže během dne téměř dokonale odrážet odlesky světla, a navíc v ní najdete vylepšenou černou barvu. Tato možnost je vhodná pro místnosti, které jsou prosvětlené více, než je zdrávo.
- Mode Ambiente – Další chytrá funkce, kterou oceníte, když chcete, aby vaše televize dokonale splynula s okolím. Když se na ní totiž nedíváte, dokáže se přizpůsobit svému pozadí. Například se dokáže zabarvit podle tapety nebo barvy stěny.
- Ambilight – Tuto technologii v sobě mají všechny lepší televizory značky Philips. Okolo TV je světelný obvod, který se dokáže přizpůsobovat svými barvami přesně domu, co se odehrává na obrazovce. Vás tak čeká opravdu dokonalý vizuální zážitek.
- HDR – Funkce, kterou ocení nejvíce ti z vás, kdo si pořizujete televizi na hraní her. Díky ní totiž můžete zvýšit kvalitu obrazu a dostat se ještě k bohatějším a sytějším barvám.
- LAN – Pokud ve specifikacích naleznete tuto zkratku, pak je možné připojit TV k internetu za pomoci LAN kabelu.
- WLAN – Tento pojem znamená prakticky to samé, co Wi-Fi a umožňuje TV připojit k bezdrátové sítě bez jakýchkoliv dalších doplňků.
Nyní byste měli být schopni se již v této problematice zorientovat a nákup nového televizoru by nemusí být tak velkým utrpením, jak by se na začátku mohlo zdát. Zaměřte se tedy na funkce, které potřebujete, zkontrolujte si velikost a rozlišení, abyste se mohli ničím nerušeně koukat a máte prakticky hotovo. Navíc většina obchodů, které vám TV prodá vám za malý příplatek dokáže pomoci i se zbytkem, jako je výnos nebo instalace na zeď.
Žádné komentáře
Přidat komentář