Pokud jste rozklikli tento článek, pak se pravděpodobně chystáte koupit si nový notebook nebo o tom minimálně uvažujete. Vybrat ten nejlepší zrovna pro vás není v dnešní obrovské nabídce nic moc jednoduchého, a proto jsme se rozhodli, že vám poradíme, jak vybrat ten nejvhodnější notebook. Před nákupem je rozhodně potřeba si rozmyslet a zvážit hned několik věcí. 

K jakému účelu budete notebook využívat?

Prvním kritériem, kterým byste měli začít je mít jasno v tom, na co váš nový přenosný počítač chcete využívat. Zda se jedná o notebook pro studenty do školy, pracovní do kanceláře nebo hledáte herní dělo, které zvládne i ty nejnovější hry. Zpravidla se notebooky dělí hned to několika typů:

  • Studentské notebooky – Převážně jednoduché a lehké notebooky, které jsou určeny pro tvorbu zápisů. Konstrukčně bývají pevnější, jelikož se zde počítá s častým přenášením.
  • Kancelářské notebooky – Velmi podobně zaměřené jako studentské, akorát zde není kladen takový důraz na odolnost. Co se týče výkonu a ceny, jedna se o jednodušší a levnější notebooky.
  • Herní notebooky – Zde asi není moc třeba přibližovat, co by tyto mašiny měly umět. Převážně se jedná o ty nejvýkonnější modely a s tím jde v ruku v ruce i cena. Pokud chcete opravdu kvalitní kus, tak se můžete dostat bez problémů přes 50 000 korun.
  • Ultrabooky – Notebooky, jejichž velikost se pohybuje mezi 13 až 15 palci. Výrobci se u nich ale soustředí hlavně na nízkou hmotnost a velmi tenké provedení. Jsou to nejlepší adepti na přenášení a jejich hmotnost zřídkakdy přesahuje 2 kilogramy. Pokud tedy upřednostňujete kompaktnost před výkonem, pak je to ideální volba.
  • Mininotebooky – Notebooky, jejichž velikost nepřesahuje 14 palců a výkon nijak neoslní. Na rozdíl od ultrabooků neočekávejte tenké tělo a nízkou váhu. Ovšem můžete se těšit na lepší konektivitu, a hlavně nízkou cenu. Jelikož se jedná o velmi levné notebooky.
  • Dotykové notebooky – Speciální kategorie notebooků, které, jak již jejich zařazení napovídá disponují dotykovým displejem. Často navíc nabízejí vysoký výkon a v kombinací s touchpadem a klávesnicí vám nabídnou opravdu pohodlné ovládání.

Pokud tedy máte jasno, o jaký typ máte zájem, pak se můžeme podívat na jednotlivé komponenty a zároveň si říct na co se soustředit a čemu se vyvarovat.

Notebook Apple
Nejdříve si ujasněte, k jakému účelu budete notebook používat

Jaký vybrat procesor?

Procesor je vlastně takový základ a hlavní srdce celého notebooku. Stará o celkový výkon a vše se tedy odvíjí právě od něj. Zde nebudete mít zas až tak moc na výběr, jelikož na trhu jsou prakticky jen dva dominantní výrobci, kteří se na procesory specializují. Jedná se o AMD a Intel. Každý z nich má své věrné uživatele a říct v dnešní době který je lepší je prakticky nemožné. Tyto dvě firmy se mezi sebou neustále předhánějí o to, kdo vyrobí výkonnější model a vydělají na tom právě uživatelé, ke kterým se dostává jen to nejlepší.

Procesor
Procesor

Intel je aktuálně na trhu populárnější, alespoň tomu nahrávají data prodejů, nicméně AMD jim opravdu slušně šlape na paty. Jejich procesory se dělí to několika tříd podle výkonnosti:

  • Nejslabší – Zde najdeme procesory s označením Celeron, Pentium a Atom
  • Střední třída – Procesory s označením Intel Core i3 a i5
  • Nejvýkonnější – Procesory s označením Intel Core i7 a i9

AMD se dá rozdělit úplně stejně jako jejich konkurent o pár řádků výše. Ovšem u nich je rozdělení dle výkonnosti následovné:

  • Nejslabší – Zároveň již téměř nepoužívané jsou jejich procesory s označením AMD A4, A6, A8, A10, A12 a AMD Athlon
  • Střední třída – Procesory s označením AMD Ryzen 3 a 5
  • Nejvýkonnější – Procesory s označením AMD Ryzen 7 a 9

Nejdůležitějším faktorem, a to jak u Intel, tak u AMD procesorů je počet jader a celková frekvence. Čím více totiž procesor dokáže nabídnou jader, tím více výkonu z něho dostanete. Takový dnešní standard je, aby procesor disponoval alespoň čtyřmi jádry. Samotná frekvence, kterou poznáte tak, že za číslem bude GHz označuje kolik operací vámi vybraný procesor dokáže zpracovat za jednu vteřinu. Ta se v dnešní době pohybuje od 1,4 do 5 GHz. Pokud vybraný procesor umí funkci Boost, pak může být výkon ještě o něco vyšší, než je uvedeno.

Jaký vybrat pevný disk?

Bez pořádného pevného disku se dnes neobejdeme. Ukládáme na něj všechna naše data, dokumenty, soubory. Aktuálně se můžeme setkat s dvěma typy disků. Prvním je starý dobrý HDD a druhým o něco novější a mladší SSD.

Pevný disk
Pevný disk

HDD disky se využívaly hlavně před několika lety. Ostatně nic lepšího nebylo, a tak jsme si nemohli moc vybírat. Tyto disky se zpravidla vyrábějí s větší kapacitou v poměru s cenou, takže na ně uložíme mnohem více našich dat. Ovšem jeho obrovskou nevýhodou je jeho rychlost, která už dnes pokulhává a mnohdy prostě nestačí. Obzvláště v dnešní době, kdy internet je opravdu velmi rychlý, tento typ disku nestíhá zapisovat stažená data.

SSD disky se v posledních letech staly dominantními a důvod je naprosto jasný. A tím je několikanásobně větší rychlost oproti starým HDD diskům. Ty s větší kapacitou se sice pohybují cenově maličko dráž, ovšem rozhodně se vyplatí si připlatit. Pokud hledáte to nejrychlejší, co aktuálně trh nabízí, tak se dívejte na SSD disky s rozhraním M.2, ty vám garantují maximální rychlost.

Ještě existují eMMC disky, které na rozdíl od dvou zmíněných bývají přímo součástí základní desky, kde jsou rovnou i napájeny. Ovšem jejich rychlost dosahuje pouze zlomku toho, co umí SSD.

Jaký vybrat operační systém?

Mnozí z vás se setkali pouze s operačním systémem Windows. Ovšem možná vás překvapí, kolik jich ve skutečnosti je. My se dnes ve zkratce podíváme na ty nejčastěji používané, tedy ty, se kterými se můžete při nákupu nového notebooku setkat.

Notebook a operační systém
Operační systém notebooku

První z nich je samozřejmě již zmíněný operační systém Windows. Aktuálně nejnovější verze nese název Windows 11. Je to nejrozšířenější a nejprodávanější operační systém a uživatelsky je velmi přívětivý. Není nic složitého se s ním naučit a nabízí opravdu dostatek funkcí pro běžného uživatele.

Druhé pořadí patří Apple Mac OS, se kterým se setkáme pouze v počítačích od firmy Apple. Pokud se tedy porozhlížíte po notebooku od nich, pak nemáte moc na výběr. Ovšem proč si také vybírat jiný, dostanete odladěný profesionální operační systém, který nabízí jednoduché ovládání, a hlavně dokonalou stabilitu.

Linux je také velmi oblíbený operační systém. Jelikož se jedná o open source projekt, často se k němu dostanete zcela zdarma. Vyznačuje se svou spolehlivostí, a hlavně absolutní kontrolou nad celým operačním systémem. Jako uživatel si s ním můžete dělat prakticky vše, co vás napadne. Ovšem tento systém není vhodný pro běžné uživatele, kteří jsou navyklí na Mac OS nebo Windows, jelikož je o poznání složitější a laik by se v něm nemusel vůbec vyznat.

Ani společnost Google nelenila a téměř k dokonalosti vymazlila svůj operační systém nesoucí název Chrome OS. Na rozdíl od ostatních, na tomto systému můžete v naprosté většině využívat i Android aplikace bez omezení.

Operační paměť RAM a její ideální velikost?

Další velmi důležitým komponentem je operační paměť. Ta se stará o zápis a čtení dat, která při aktivním používání ukládají a čtou programy. Proto i zde je důležité si předem rozmyslet, co a jak budete od vašeho počítače. Ovšem na rozdíl od ostatních komponentů zde máte jednu nespornou výhodu v tom, že paměti RAM nejsou až tak drahé a dají se doplňovat i průběžně. Vše, co k tomu potřebujete je volný slot ve vašem počítači.

Alespoň 4GB, tedy naprosté minimum budete potřebovat pro běžnou práci s počítačem. Tedy sledování filmů, kancelářskou práci nebo surfování po internetu (ovšem u surfování již můžete pociťovat mírnou limitaci). Pokud si k tomu všemu chcete navíc občas zahrát i nějakou méně náročnou hru, pak se připravte na nákup minimálně 8GB. Máte počítač hlavně pro náročnou práci a hraní her? V tom případě se nesmíte spokojit s ničím nižším, než je alespoň 16 GB.

Operační paměť RAM
Operační paměť RAM

Jakou zvolit grafickou kartu?

Díky grafické karty můžete vidět obraz na vašem monitoru. Čím výkonnější je, tím větší rozlišení a detaily vám může nabídnout. Aktuálně se v noteboocích můžete setkat s dvěma druhy grafických karet. A to kartou integrovanou a dedikovanou. Váš výběr následně hodně záleží na tom, co na vašem počítači vlastně chcete dělat.

Integrovaná grafická karta je převážně součástí levnějších notebooků z prostého důvodu, kterým je její minimální výkon. Na druhou stranu díky tomuto malému výkonu zase nemá takové nároky na baterii a je k ní vcelku úsporná. Pokud tedy neplánujete žádné hraní nových titulů a vystačíte si s pracovními nástroji, běžným používáním PC tedy sledováním videí, filmů nebo brouzdání po internetu, pak vám bez problému vystačí.

Dedikovaná grafická karta nabídne od kolegyně výše mnohem vyšší výkon a tím pádem i spotřebu energie. Nejčastěji se setkáme se dvěma značkami, kterými jsou AMD a NVIDIA. Oba výrobci dnes nabízejí výkonné kusy, které vám dovolí hrát i ty nejnáročnější herní tituly na maximální grafické nastavení. Ovšem musíte počítat s tím, že opravdu dobrá grafická karta se pohybuje okolo deseti tisíc korun a výše.

Velikost displeje, jeho rozlišení a vlastnosti

Stejně jako tomu je u výběru televize se musíte zaměřit i na displej u vašeho notebooku. Jednoduše to funguje tak, že čím větší rozlišení bude umět, tím více detailů uvidíte ze sledovaného obsahu. Ať už se jedná o videa, seriály, filmy nebo hry. Proto byste měli mít na paměti, že čím větší displej chcete, tím větší by mělo být rozlišení. V dnešní době je takový akceptovatelný standard alespoň Full HD (1920 x 1080). Vše ostatní už byste měli volit pouze v případě nouze.

Jak vybrat notebook a displej

Pokud se nevyznáte v rozlišení, pak jsme si pro vás připravili jednoduchý přehled, který vám usnadní orientaci:

  • HD – 1 366 x 768
  • FHD – 1920 x 1080
  • QHD – 2560 x 2440
  • 4K (UHD) -3840 x 2160

Druhým bodem, na který se musíte zaměřit je vlastnost daného displeje. Musíte se rozhodnout, zda chcete matný nebo lesklý. Matný displej vám nabídne méně výrazné a syté barvy, ale má výbornou čitelnost na světle obzvláště na sluníčku. Lesklý je jeho pravým opakem. Tedy výrazné a krásnější barvy ovšem na úrok dobré čitelnosti. Navíc pokud chcete displej dotykový, pak zde si vybírat moc nemůžete, jelikož naprostá většina z nich je právě s lesklým povrchem.

Dostatečná konektivita je důležitá

I když najdete váš ideální notebook, je pravděpodobné, že jej nakonec nebudete chtít. A tím důvodem je nedostatečná konektivita. Před koupí si tedy zjistěte i tuto informaci. Kolik volných USB slotů nabízí, zda má připojení pro Ethernet kabel, případně HDMI pro připojení k druhému monitoru.

Kontektory u notebooku
Nezapomeňte na konektivitu a kontektory

V neposlední řadě nezapomínejme na baterii

Ne každý má možnost používat notebook u elektrické zástrčky, a proto je při nákupu také důležitá výdrž baterie. Běžně se setkáme s výdrží okolo 5-6 hodin, ovšem existují i baterie, které vám slíbí klidně celý den funkčnosti na jedno nabití. To jsou sice hezká čísla, ale fungovala by pouze za předpokladu, že byste využívali opravdové minimum výkonu. Proto pokud chcete vědět, jak na tom vaše baterie opravdu je, podívejte se na daný typ baterie na internet. Uvidíte, že se dozvíte víc, než potřebujete.

Notebook a baterie

Z jakého materiálu se notebooky vyrábí?

Nejčastěji se notebooky dělí do tří materiálních kategorií, které si ihned níže představíme.

Prvním a zároveň nejčastěji používaným materiálem je jednoznačně plast. A nenechte se zmást, to že je něco plastové, hned neznamená, že je to špatné. V dnešní době může být plastový notebook velmi kvalitní a odolný vůči poškrábání. Navíc výborně rozloží teplo, a tak se nám málokdy stane, že se o něj spálíme.

Druhým materiálem, který se k výrobě konstrukce používá je kombinace hliníku a kovu. Ty se vyznačují sice větší váhou, než je tomu u plastových modelů, ovšem na oplátku můžeme očekávat lepší chlazení a zpravidla i hezčí vizuál. Co je obrovskou nevýhodou je prakticky nulová odolnost vůči nárazům. Velmi často se tedy stává, že pokud notebook z tohoto materiálu často přenášíte, pak je to vidět.

Asi nejlepší, co můžeme od notebooku očekávat je konstrukce vyrobená z hořčíkových slitin. Ty nám totiž nabízejí jak výbornou odolnost, tak i nízkou váhu. Ovšem samá pozitiva něco stojí a pokud budete chtít notebook z těchto materiálů, tak se plácnete trochu více přes kapsu.

Notebook už máte, ale nezapomněli jste na příslušenství?

Někomu může koupě notebooku samotného stačit a dále už neinvestuje ani korunu. Jenže mnohdy to jinak nejde a je potřeba se porozhlédnout i po vhodném příslušenství. My se ve zkratce podíváme na ty nejprodávanější a nejžádanější.

Chladící podložka – Pokud jste si pořídili výkonnější notebook, pak věřte že taková podložka se vám může hodit hned z několika důvodů. Jednak se nespálíte při dlouhém používání u náročných procesů a když notebooku pomůžete s chlazením, pak prodlužujete i jeho životnost.

Dokovací stanice – Tu využijete v případě, že daný přístroj má málo konektorů, které vyžadujete. Zpravidla tak za pomocí jednoho USB můžete získat několik dalších volných míst pro připojení všeho potřebného.

Klávesnice a myš – Dnes už se dají pořídit i takové krásné přenosné zmenšené verze, které vám ulehčí používání notebooku na cestách.

Sluchátka – Pokud chcete poslouchat hudbu nebo sledovat film, tak pravděpodobně nechcete, aby vás slyšelo celé okolí v rádiusu několika metrů. Proto byste si rozhodně jedny měli pořídit.

Batoh nebo brašna – Pokud máte v plánu notebook přenášet, pak opravdu silně doporučujeme zakoupit si batoh nebo brašnu, které jsou určené přímo na to. Snížíte tak riziko poškození.

Můžete při nákupu nového notebooku ušetřit?

Samozřejmě že můžete. Obzvlášť v dnešní době můžete na slevy nebo slevové akce narazit prakticky na každém rohu. Předtím, než notebook zaplatíte si vždy zkontrolujte tři hlavní věci. Tou první je samozřejmě, zda obchod, kde jste se rozhodli nákup provést nabízí slevové kupóny. Pokud ano, je více než pravděpodobné, že je najdete přímo na našem webu a můžete si tak ušetřit práci s hledáním. Druhou věcí, kterou je potřeba zkontrolovat je cashback. Existuje spousta portálů, které vám vrátí i několik procent z hodnoty celé vaší objednávky a byla by škoda toho nevyužít.

  • Peníze zpět formou cashbacku
  • Největší cashback portál v České republice
  • Neplatíte žádné poplatky!

Poslední věcí, kterou je třeba zjistit, zda se neblíží některý z profláknutých slevových dnů, kdy se z nákupů dají ušetřit klidně i desítky procent. A to u notebooku není zrovna malá částka. Mezi ty nejslavnější můžeme například uvést slevové dny Marianne, Cyber Monday nebo ten nejslavnější – Black Friday.

Nejlepší notebooky

Často kladené otázky

Jaká je nejlepší značka notebooků?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď a rozhodně nedoporučuji kupovat nový notebook pouze na základě toho, jaké značky je. Podobně jako je tomu u aut, každá značka má svá pro a proti a každému vyhovuje něco jiného. Proto více než na značku se řiďte tím, jaké komponenty vám daný stroj nabízí.

Koupit notebook s operačním systémem nebo bez?

Pokud se vám podaří pořídit si notebook bez operačního systému, pravděpodobně ušetříte. Jelikož licenci si můžete pořídit levněji někde jinde. Případně si můžete do notebooku nahrát OS Linux, který je zcela zdarma.

Je lepší koupit nový, repasovaný nebo použitý notebook?

Chápeme, že ne každý může za notebook utratit velké množství peněz a jedním způsobem, jak na nákupu ještě ušetřit je nekupovat úplně nový. Takový repasovaný notebook vám nabídne prakticky vše, jako nový notebook. Specializovaní prodejci navíc poskytují záruku a cena se pohybuje někde mezi 40-75 % z ceny nového. Čeho se to ovšem velmi často netýká je baterie, kterou vám nevymění a dostanete původní, proto je potřeba počítat ještě s investicí za novou.

U použitého notebooku z druhé ruky, který byste pořídili někde na bazaru ovšem takoví záruky jako u repasovaného kusu nedostanete a budete se muset spolehnout pouze na to, co vám prodávající uvede. Proto pokud si chcete pořídit notebook z druhé ruky, pak bychom zvolili spíše repasovaný než používaný od někoho, koho jste v životě neviděli.

Vyplatí se k novému notebooku přibrat prodlouženou záruku?

Tady si opět musíte nejprve položit otázku, zda máte v plánu daný notebook používat déle než dva roky, což je standardní záruka. Pokud ano, pak doporučujeme záruku prodloužit, jelikož nikdy nevíte, co se může pokazit. Pokud ovšem předem víte, že do dvou let se budete porozhlížet po novém modelu, pak je to pro vás zbytečné.