Vánoční svátky se nezadržitelně blíží a s nimi i pohoda a klid. Alespoň se to tak říká, nicméně na druhou stranu se s vánočními svátky pojí i hromada starostí, stresu s přípravami a nekonečným sháněním vánočních dárků. Zvláště ten poslední bod může být obzvlášť náročný, a to nejen pro naše duševní zdraví, ale hlavně pro naši peněženku.

Dnes se vám pokusíme alespoň trochu ulevit od nastávajícího shonu a podíváme se na pár tipů, jak se během těchto svátku nezhroutit alespoň finančně. Máme pár fungujících způsobů, jak si Vánoce užít a neutratit za ně celý rodinný rozpočet. Zde je několik tipů, které by vám mohly být ku prospěchu.

Šetřete si peníze po celý rok

Nejideálnějším způsobem je šetřit právě na tuto příležitost po celý rok. Jenže, kdo zatím nezačal, ten už má s tímto bodem smůlu. Nicméně můžete se jim řídit příští rok, kdy to všechno začne opět od začátku. Pokud se nechcete vydat ze všech svých peněz najednou, pak opravdu nejideálnějším způsobem je si z každé měsíční výplaty dát něco bokem například na spořící účet a posílat si je tam tak dlouho, než je budete potřebovat.

Samozřejmě si můžete peníze odkládat i po staru například do prasátka nebo třeba pod polštář, jen musíte počítat s tím, že takto se vám peníze budou pouze znehodnocovat. Obzvláště v dnešní době, kdy inflace stále roste. Spořící účet je ideální díky úrokům a možnosti si peníze prakticky kdykoliv vybrat.

Nenakupujte vánoční dekorace – vyrobte si je!

Chápeme, že to chcete mít doma krásné a provoněné, ale proč za tyto dekorace utrácet nesmyslně velké peníze, když si velkou část z nich můžete vyrobit sami doma a ještě na vánoce ušetřit. Internet je plný tipů a triků na opravdu krásné výtvory, kterými si rozhodně během Vánočních svátků neuděláte ostudu. Stačí chvilku hledat a sami uvidíte, že si můžete něco krásného vyrobit sami, a to za zlomek toho, co byste utratili v obchodě.

Využijte vánoční úklid k protřídění nepotřebných věcí

Pravděpodobně každý z nás má doma spoustu nepotřebných věcí, které jen tak leží a sedá na ně prach. Proč tedy nespojit vánoční úklid s tím, že tyto věci protřídíte. Sami uvidíte, kolik takového harampádí doma máte, a ještě by mohlo udělat radost někomu dalšímu. Navíc, tím, že je umístíte na bazar se nejen zbavíte přebytečného nepořádku, ale navíc za to můžete ještě shrábnout nějakou tu korunu, kterou můžete dále investovat například do vánočních dárků.

Nekupujte zbytečnosti, které nepotřebujete

Dalším způsob, jak ušetřit je naprosto jednoduchý. Každý z nás občas chodí do obchodu a do nákupního košíku nastrká spousty věcí, které nepotřebuje. Už jen tím, že si uděláme nákupní seznam a nakoupíme vždy jen to, co potřebujeme můžeme ušetřit klidně i tisíce ročně, které se vám mohou hodit někde jinde.

Tento bod se týká převážně potravin, protože v tom jsme my Češi opravdu mistři. Dokážeme nakoupit třikrát více potravin, než potřebujeme a jediným výsledkem těchto zbrklých nákupů je to, že polovinu toho, co nakoupíme následně vyhodíme, protože to nestihnete spotřebovat. A to není jednak ekonomické a už vůbec to není ekologické. Proto by si každý z nás měl sáhnout do svědomí a přehodnotit systém, jakým nakupujeme potraviny.

Tip: Podívejte se i na další tipy jak ušetřt v našem článku: Jak ušetřit peníze v domácnosti

Na vánočním stromečku se dá ušetřit i několik stovek

Tento bod se samozřejmě netýká těch z vás, kdo máte doma stromeček umělý, což je mimo jiné také dobrý způsob šetření. Nemusíte každý rok kupovat nový živý stromek a máte vystaráno na několik let dopředu. Ovšem jsou mezi námi i takoví, kteří by si nedokázali Vánoce představit bez živého stromečku, a právě pro vás máme několik tipů, jak při nákupu ušetřit.

  • Jděte ke zdroji. Vynechte tedy supermarkety a jiné obchody, které stromky nabízejí. Pokud máte tu možnost, pak se vydejte na místo, kde se tyto dřeviny pěstují. Dostanete se tak na nejlepší možnou cenu.
  • Pokud rádi riskujete, pak nechte nákup stromku na poslední zbývající dny. Prodejci těsně před ukončením prodeje zboží razantně zlevní. Ovšem, je zde také risk, že vám žádný strom nezbude nebo bude na výběr pouze ne moc hezký zbytek.
  • Nekupujte zabalené stromky. Nebudete mít jistotu, jak vypadá a po případném zklamání z výsledného vzhledu byste museli jet koupit jiný, nebo to letošní svátky přežít s nevzhledným stromem.

Nezapomínáme ani na tradiční štědrovečerní pokrm. Aneb i na kaprovi se dá ušetřit

Asi vás nepřekvapí, že prodejci s káděmi plnými kaprů budou tyto ryby prodávat dráž, než je to v sádkách. Proto pokud máte v okolí nějaké rybníky, pak zvažte, zda se vám nevyplatí koupit kapra přímo u zdroje. Navíc, zde se vám s největší pravděpodobností nestane, že by se vás prodávající pokusil ošidit, jak tomu často bývá právě u káďových prodejů.

A nakonec to nejdůležitější. Vánoční dárky

Vánoční dárky jsou strašákem mnohých z nás. Jednak občas odhadnout to, čím ostatní obdarovat a udělat jim tak radost není jednoduché a na druhou stranu zase nechceme utratit celou naši výplatu. Jak tedy docílit toho, aby byli všichni spokojení a vaše peněženka utrpěla co nejméně?

  • Určete si částku, kterou jste schopni a ochotni investovat do nákupu vánočních dárků. Tento obnos ty ponechte v hotovosti a nakupujte pouze s touto částkou. V žádném případě to nenechávejte na kartě. Ono, když ty peníze nevidíte mizet, tak se přece jenom lépe utrácejí.
  • Sledujte akce v letácích a akce na internetu. Když se vám podaří zachytit nějakou zajímavou akci, pak můžete jen na jednom jediném dárku ušetřit klidně i padesát procent z původní ceny. Každý rok před vánoci navíc probíhají slevové svátky typu Black Friday, nebo Cyber Monday, kterých rádi využívají i obchodníci a nabízí výrazné a zajímavé slevy. Proč jich tedy nevyužít i pro nákup vánočních dárků?
  • Pokud jste šikovní a manuálně zruční, pak se můžete pokusit některé dárky sami vyrobit. Bude vás to stát opravdu minimum toho, co byste utratili v obchodě.
  • Domluvte se s vašimi známými nebo rodinou na to, že si dárky dáte až po novém roce. Každý rok začíná obrovskými výprodeji a vy si tak můžete udělat vzájemně radost o dost levněji. A to za těch pár dní navíc někomu může stát!