Letní prázdniny se nám blíží pomalu ke svému konci a to znamená, že spousta školáků zanedlouho opět nastoupí do školy. S novým školním rokem ovšem přichází i extra výdaje, na které se musí připravit hlavně rodiče.

Podle finančních průzkumů, které se zabývají touto problematikou letos zaplatíte jen za školní pomůcky okolo tří až čtyř tisíc korun. K tomu si musíte přičíst ještě nové oblečení, zájmové kroužky, jídelnu, školní družinu a jsme dohromady mezi deseti až patnácti tisíci. Pokud dokonce máte doma prvňáčka, pak se cena vyšplhá ještě o něco více. V tomto článku se budeme dnes věnovat tomu, jak nejlépe ušetřit a s novým rokem finančně nevykrvácet.

Nejvíce utratíte za prvňáčka

Jelikož tito nejmenší jsou do školy poprvé a nemají tedy žádnou výbavu z předchozích let, pak logicky vybavit takového prvňáčka bude dražší než starší žáky. S prvňáčkem se tedy budete muset připravit na pořádný průvan v peněžence. Podle průzkumů vás základní vybavení pro prvňáčka vyjde okolo pěti až šesti tisíc korun. Nejdražší položkou bude rozhodně aktovka, na které byste zrovna šetřit neměli, pokud vašemu dítku nechcete zničit záda.

Nákup školních potřeb pro prvňáčka

Vyvarujte se nákupu trendy značek

Způsobem, jak výrazně ušetřit je vyhnout se aktuálním trendy značkám, a to hned z několika důvodů. Jednak trendy se opravdu velmi rychle mění, a kdyby se jednalo o pomůcku, která vydrží více školních tříd, pak by vaše dítko chtělo velmi brzy nové věci s tím, co právě letí teď. Druhou výraznou nevýhodou je samozřejmě cena. Aktovka s momentálně oblíbenou postavičkou vás vyjde cenově mnohem dráž než obyčejná.

Sledujte slevy

Jako každý rok, i letos ke konci prázdnin probíhají všemožné slevové akce. Obzvlášť v supermarketech najdete od srpna v akci prakticky vše, co budete potřebovat. Od školních pomůcek, aktovek, sešitů po teplákové soupravy nebo boty do tělocviku. Díky těmto slevám můžete ušetřit i několik tisíc korun, když se budete trochu snažit. 

Pokud raději nakupujte na internetu, pak vás zajisté potěší, že do těchto slevových akcí se zapojuje rok do roku stále více internetových obchodů, kde si můžete také díky srovnávačům zajistit tu nejnižší cenu praktiky pár kliknutími. Při nákupu v internetových obchodech můžete navíc také ušetřit ještě víc s využitím cashbacku či slevových kupónů

Tipy, jak ušetřit při nákupu na internetu

Nakupujte jen takové množství, které potřebujete

Slevy v obchodech jsou určitě velmi lákavé a mohou ve vás evokovat potřebu velkých nákupů. Jenže obzvláště pokud se na tyto nákupy chystáte ještě před začátkem školního roku, měli byste se brzdit. Jinak pořádně nevíte, co bude vaše dítko potřebovat a mohlo by se tak stát, že nakoupíte do zásoby například sešity, které ani nepoužije. Zkuste se tedy krotit a nakupujte opravdu jen tolik, kolik je potřeba.

Jak ušetřit za učebnice?

Zpravidla je to tak, že každý rok vaše dítě potřebuje nové učebnice. Ale musí být opravdu nové? Samozřejmě, že ne, a proto také existuje spousta burz, internetových bazarů nebo antikvariátů, kde tyto učebnice můžete sehnat za zlomek ceny. Navíc na konci školního roku je zde můžete zase prodat a výdaje si ještě více snížit.

Druhou možností je navštívit přímo ve škole, kde vaše dítě studuje bazary učebnic, které pořádá čím dál tím více škol. Je to ta nejlepší možnost, jak ušetřit, a navíc sehnat levněji vše, co potřebujete. Jelikož učebnice, které prodávají starší žáci budou pravděpodobně odpovídat těm, které bude potřebovat i vaše dítě. Je to tedy jedna z nejlepších variant, jak koupit vše potřebné na jednom místě.

Školní učebnice
Ušetřit můžete i nákupem levnějších a použitých školních učebnic

Jak ušetřit při vybírání kroužků?

Zájmové kroužky rozhodně nepatří mezi levné položky, a proto byste při výběru měli být pečliví. Neplaťte za takové, které vaše děti nebudou bavit. Předtím se s nimi poraďte, co by je bavilo nebo o co by měli zájem. Když budete kroužek vybírat společně s dětmi, pak je větší pravděpodobnost, že bude vaše děti bavit a nevyhodíte tak peníze do vzduchu. Vzpomeňte si sami na svoje dětství a sami musíte uznat, že kroužek, do kterého děti nutíte, nebo je nebaví nemá prakticky žádný přínos.

Využijte pomoc státu, pojišťovny nebo vaší obce

Věděli jste, že některé pojišťovny a města poskytují příspěvek na mimoškolní aktivity vašich dětí? Například u pojišťovny VZP můžete získat až 1 000 korun ročně na pohybové aktivity vašich dětí. Tyto příspěvky můžete získat i od samotného města nebo městských částí. Není nic jednoduššího, než se podívat na webové stránky nebo se osobně zeptat. Nic za to nedáte a můžete ušetřit. Navíc pokud máte opravdu hluboko do kapky, pak si můžete na úřadu práce požádat o jednorázový příspěvek, který je určen na nákup pomůcek do školy.

Závěr

Jak vidíte, ušetřit se dá na hodně místech a když vše správně zkombinujete, pak nemusí být tlak na vaše finance tak velký, jak se mohlo na začátku zdát.